W świecie Diuny

Science-fiction to specyficzna tematyka, którą trzeba lubić. To tematyka, która stanowi już od wielu lat doskonałą inspirację do tego, aby napisać wspaniałe książki. Dzisiaj na rynku znaleźć można wiele wspaniałych propozycji, dzięki czemu fantastyki nie narzekają na nudę. Co więcej, wiele książek doczekuje się ekranizacji filmowych, dzięki czemu radość jest podwójna – pozwalająca na to, aby wyobrazić sobie ulubionych bohaterów w lepszy sposób. Trzeba przyznać, że kilkadziesiąt lat temu popularność powieści fantastycznych nie była tak duża. Kiedyś na palcach jednej ręki można było policzyć autorów, którzy tworzyli fantastyczny świat wybiegający daleko do przodu. Takim autorem był na pewno Frank Herbert, który stworzył serię powieści “Diuna” (https://www.taniaksiazka.pl/seria/diuna).

Tajemna przyprawa

Bohaterów swojej książki autor przeniósł bardzo daleko w czasie. Biorąc pod uwagę, że pierwszy tom serii powstał w roku 1965, to można śmiało powiedzieć, że Herbert wybiegł mocno w przyszłość. Akcja toczy się najprawdopodobniej w 24. tysiącleciu. Ludzkość nie zamieszkuje już ziemi. Teraz wszyscy są rozsiani po całym kosmosie. Do najważniejszych osobistości w galaktyce należy Imperator, Landsraad i KHOAM – wszechświatowa kampania eksploatacyjna. Ludzie żyją na wielu planetach. Największe wysiłki władza skupia dookoła Arrakis – Diuny. Jest to miejsce, gdzie wydobywany jest melanż – tajemnicza przyprawa, dzięki której można zapewnić sobie długie życie bez żadnych chorób oraz jasno widzenie. Nie wszyscy mają jednak do niej dostęp w równym stopniu, dlatego jest ona tak ważna i tak cenna.

Walka o władzę

Akcja “Diuny” rozpoczyna się w momencie, kiedy mamy do czynienia ze zmianą władzy na Arrakis. Imperator uznaje, że brutalny ród Harrkonnenów zostanie zastąpiony przez Artydów, którzy znani są ze swojej praworządności i dobroci. Książe Leto udaje się ze swoją rodziną na nową planetę. Ich rządy nie trwają jednak długo, ponieważ okazuje się, że cała sytuacja związana z przeniesieniem władzy była tylko i wyłącznie pułapką. Harkonnenowi napadają na Artydów. Większość z nich ginie. Tylko Paul razem ze swoją matkę przerwał. Udało im się schronić wśród Fermenów, którzy nienawidzą Harkonnenów. Będąc wśród Fermenów Paul, pod wpływem Wody Życia, zyskuje moce prorocze. Młody mężczyzna coraz bardziej dojrzewa do tego, aby wstać i podjąć walkę z brutalnymi napastnikami, którzy m.in. zabili mu ojca. Czy znajdzie on jednak tylu sprzymierzeńców, którzy będą chcieli pomóc mu w walce o dobro, szczęście i wolność?

Zima zdjęcie utworzone przez pvproductions – pl.freepik.com